Hankkeista ensimmäisenä valmistui Asunto Oy Tampereen Pyynikin Patruuna kesällä 2020. Aikanaan trikootehtaan ompelimona toimineista tiloista löytyy nyt 68 uutta, tehdasajan henkeä kunnioittavaa loft-asuntoa, joissa kaikissa on joko ranskalainen parveke, pieni ulokeparveke tai kattoterassi.
Pyynikin Trikoon vanha tehdasalue sijaitsee Tampereella, suojellun Pyynikinharjun ja Pyhäjärven välisellä luonnonkauniilla ranta-alueella. Vanha teollisuuskiinteistö konvertoidaan uuteen käyttöön; sinne remontoidaan korkealaatuisia asuinhuoneistoja, 150 huoneen studiohotelli sekä liiketilaa. Rakennukset ovat asemakaavassa suojeltuja, minkä vuoksi korjaus- ja muutostöissä tuli huomioida niiden kaupunkikuvan kannalta merkittävän luonteen säilyminen.
Hankkeista ensimmäisenä valmistui Asunto Oy Tampereen Pyynikin Patruuna kesällä 2020. Aikanaan trikootehtaan ompelimona toimineista tiloista löytyy nyt 68 uutta, tehdasajan henkeä kunnioittavaa loft-asuntoa, joissa kaikissa on joko ranskalainen parveke, pieni ulokeparveke tai kattoterassi. Rakennus kuuluu Pyynikin Trikoon vanhimpaan rakennuskantaan. Sen ulkoseinät ovat massiivitiiltä ja pilarit, välipohjien palkistot sekä laatat betonirakenteiset. Julkisivun tiilimuuratut osat kunnostettiin ja rapattu osuus uusittiin kauttaaltaan. Ylimmän kerroksen rapattua osaa lukuun ottamatta kaikki ikkunapenkit purettiin ja ikkuna-aukot suurennettiin lattiaan saakka. Joka toiseen ikkuna-aukkoon asennettiin pienet esivalmistetut teräsparvekkeet.